Aby zapewnić najwyższą jakość przedstawianych treści, strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły znajdują się w zakładce Polityka prywatności.

Praca w korporacji. Jak odnaleźć się w biurowej dżungli aby osiągnąć sukces?

Poradnik

5 min czytania

 

Wchodząc pierwszy raz do dżungli warto mieć ze sobą przewodnika, dlatego przygotowaliśmy zbiór zasad, który wskazuje na co należy uważać oraz o czym warto pamiętać podczas survivalu w białym kołnierzyku.

Oczywiście nie ma jednego idealnego podejścia, które sprawdzi się w 100%. Można natomiast zauważyć pewne powtarzające się w wielu firmach schematy, które warto wykorzystać podczas planowania swojej kariery.

Według zeszłorocznych badań Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy 2018” popularność pracy w korporacji wśród młodych osób regularnie spada. Ciągle jest to jednak najatrakcyjniejsza forma rozwoju zawodowego, preferowana przez większość osób wchodzących na rynek pracy (61%).

Czytając opinie o pracodawcach korporacyjnych w większości znaleźć można negatywne komentarze zawiedzionych pracowników, którzy nie potrafili odnaleźć się w tym specyficznym środowisku.

Zalecana muzyka podczas czytania artykułu cool

 

1) W większości przypadków przełożonego nie interesuje rozwój Twojej kariery i Twoja sytuacja zawodowa. Pomyśl.. czy Ty przejmujesz się czy Twój szef dostanie podwyżkę?

2) Przestrzegaj reguł panujących w danej firmie. Zawsze bądź na czas i stosuj się do zalecanych procedur. Być może nikt od razu nie zwróci Ci uwagi za złamanie tych ustaleń ale jeśli chcesz awansować lub otrzymać podwyżkę nie warto dawać takich łatwych argumentów do ich odrzucenia.

3) Pamiętaj, że ubiór jest Twoją wizytówką. Według ankiet nawet 70% menadżerów stwierdziło, że bierze pod uwagę, czy pracownik ubiera się zgodnie z przyjętymi zasadami. Nie musi to oznaczać chodzenia w garniturze ale koszulkę z nazwą ulubionego zespołu lepiej zostawić sobie na koncert a krótkie spodenki na plażę.

4) Zawsze pracuj i zachowuj się tak jakbyś siedział obok przełożonego. Nikt nie będzie miał do czego się przyczepić podczas nieudanego projektu. Często takie małe, nic nieznaczące sytuacje wyolbrzymiane są podczas szukania kozła ofiarnego. Np. szef widział, że oglądasz głupoty na youtube albo siedzisz na facebooku i już w jego głowie tworzy się wizja, że tak spędasz większość czasu w pracy. Nawet jeśli trwało to tylko 15 minut albo w ten sposób wykorzystałeś swoją przerwę siedząc przy biurku.

5) Zanim poprosisz kogoś o pomoc spróbuj samemu rozwiązać problem albo poszukać wskazówek. Nikt nie lubi zawracania głowy błahostkami. Zawsze przygotuj sobie listę wypróbowanych rozwiązań. Oszczędzisz innym czasu i nie przypną Ci łatki osoby niesamodzielnej.

6) Nie szukaj związków i romansów w miejscu pracy. Istnieje zbyt duże ryzyko, że coś pójdzie nie tak i całkowicie przekreślisz swoje szanse na dalszy rozwój w danej firmie. Warto być miłym dla innych ale na koniec dnia każdy dba o swój interes i Twój największy przyjaciel szybko może stać się największym wrogiem, ponieważ ma o Tobie najwięcej informacji i jest w stanie wykorzystać Twoje słabości
 

7) Jeśli przełożony pyta Cię o coś związanego z pracą a Ty nie masz o tym pojęcia, zamiast po prostu odpowiadać „nie wiem” zaoferuj, że to dla niego sprawdzisz i dasz znać jak tylko czegoś się dowiesz.

8) Jeśli chcesz awansować zawsze warto przygotować na swoje miejsce osobę, która od razu będzie mogła przejąć Twoje obowiązki i zachowa ciągłość biznesową. Korporacje nie lubią zmieniać czegoś co dobrze funkcjonuje.

9) Nie szukaj na siłę problemów, tylko skup się na szukaniu rozwiązań. Problemów zawsze jest już wystarczająco dużo a Ty nie chcesz być z nimi kojarzony.

10) Jeśli musisz podjąć jakieś ważne decyzje zawsze przygotuj sobie „pupochron” w postaci maila od osoby, która np. proponuje jakieś konkretne rozwiązanie albo zobowiązuje się do dostarczenia czegoś w określonym czasie. Naucz się archiwizowania dokumentacji / korespondencji. Nie załatwiaj niczego wyłącznie podczas telefonicznych ustaleń. Zawsze poproś o podsumowanie na maila.

11) Pamiętaj, że nikt nie jest niezastąpiony. Nie ulegaj iluzji swojej wyjątkowości. Wszystko jest kwestią ryzyka i kosztów dla firmy.

12) Jeśli wiesz, że nie dasz rady dotrzymać jakiegoś terminu zawsze wcześniej poinformuj o tym przełożonego.

13) Wykorzystaj zasadę Pareta. 20% otrzymywanych zadań odpowiada za 80% Twoich wyników. Przyłóż się do kluczowych zagadnień, zostań twarzą ich sukcesu, zamiast doskonalić rzeczy o których nikt nigdy nie usłyszy.

14) Przestań narzekać. Nikt nie lubi przebywać z negatywnie nastawionymi ludźmi. Lepiej szukaj sposobów na poprawę sytuacji.

15) Nie bój się zadawać pytań. Jest to oznaka zainteresowania tematem i zaangażowania w wykonywane obowiązki.

16) Mądrze wybieraj firmę w której będziesz pracować. Przeczytaj opinie o pracodawcy, porozmawiaj z byłymi pracownikami etc. Zaoszczędzisz czas i dowiesz się na co szczególnie zwracać uwagę.

17) Wykorzystaj statystykę do swoich celów. Ustal kluczowe wskaźniki swojej pracy i staraj się je poprawić. Kierownicy uwielbiają raporty i wykresy. Może Ci się to przydać podczas negocjacji.

18) Dbaj o zdrowie. Praca na wysokich obrotach wymaga wyjątkowej dbałości o swoje ciało i umysł. Jeśli to możliwe postaraj się aby przynajmniej 30% Twojej pracy było wykonywane na stojąco. Jeśli nie masz takiej możliwości zainwestuj w odpowiednie krzesło, nawet jeśli musisz je kupić na własny koszt. Pamiętaj o ustawieniu monitorów na odpowiednim poziomie. Znajdź aktywny sposób spędzania wolnego czasu, który pozwoli Ci oczyścić umysł i zredukuje poziom stresu. Nie musisz być królem siłowni, wystarczą regularne spacery.

19) Dodawanie przełożonego w „CC / Do wiadomości” potrafi znacznie ułatwić osiągnięcie celu ale pamiętaj aby zostawić to na wyjątkowe okazje. Nikt nie lubi zawracania głowy banalnymi sprawami a dodatkowo nadużywanie tego jest negatywnie odbierane przez inne działy. Naucz się skuteczności w inny, bardziej przyjazny dla współpracowników sposób.

20) Jeśli nie masz dobrej pamięci zawsze miej przy sobie notes lub laptopa aby zapisać najważniejsze informacje. Nikt nie lubi powtarzać w kółko tego samego.

21) Korzystaj z okazji. Połowa działu właśnie zmieniła pracę? Być może jest to dobry moment na negocjowanie podwyżki. Podobnie w przypadku ogromnego sukcesu, którego byłeś głównym wykonawcą. Jeśli masz solidne podstawy aby coś uzyskać – wyraź to. Nikt nie czyta w Twoich myślach.

22) Naucz się asertywności. Nie bądź wiecznym przytakiwaczem. Jeśli wiesz, że czegoś nie będziesz w stanie zrobić w określonym terminie, poinformuj że zrobisz to kosztem czegoś. Naucz się nadawać priorytety.

23) Uważaj na co się zgadzasz. Pracownicy lubią przerzucać niewygodne i niechciane zadania na inne zespoły. Jeśli chcesz w czymś pomóc nawet jednorazowo, miej świadomość, że to zadanie może zostać Ci przypisane na stałe.

24) Redukowanie kosztów / automatyzacja pracy / maksymalizowanie zysków. Kieruj się tymi 3 uwielbianymi przez korporacje czynnościami. Twoje innowacyjne pomysły na rozwiązanie problemów w tych obszarach zostaną szczególnie docenione.

25) Daj się zapamiętać osobom na wyższych stanowiskach niż Twój bezpośredni przełożony. Nawet jeśli będziesz osiągać świetne wyniki, bardzo prawdopodobne, że cała Twoja ciężka praca zostanie przypisana na konto Twojego szefa, ponieważ jeśli nikt Cię nie zna i nie wie co dokładnie robisz. Ciężko będzie powiązać Cię z jakimkolwiek sukcesem.

26) Dbaj o swoją formę i wygląd. Według autora książki „Beauty Pays: Why Attractive People Are More Successful” atrakcyjne osoby, niezależnie od płci zarabiają średnio 3-4% więcej. Nie poszczęściło Ci się na loterii genowej? Musisz ciężej pracować.

27) Zajmij się zadaniami, których z jakiegoś powodu nikt nie chce robić i każdemu przeszkadzają. Znajdź sposób jak sprawić, żeby było ich mniej lub aby były mniej irytujące. Reszta zespołu na pewno to doceni a Ty zostaniesz zapamiętany jako osoba od ciężkiej roboty.

28) Nie pal za sobą mostów. Utrzymuj kontakt z osobami z branży. Odwiedzaj spotkania z Twojego obszaru zainteresowania. Bądź na bieżąco z nowinkami. Proponuj ciekawe rozwiązania, które widziałeś u konkurencji.

29) Zapoznaj się z produktami / modelem biznesowym / rodzajem klientów etc. które oferuje Twoja firma, niezależnie od mniejszego obszaru za który odpowiadasz. Pozwoli Ci to na lepsze zrozumienie funkcjonowania firmy jako całości i podejmowanie lepszych decyzji.

30) Upewnij się, że Twoje profile w social mediach wyglądają profesjonalnie. Usuń stare, kompromitujące treści. Uważaj z dodawaniem kolegów z pracy do znajomych.

31) Informuj z wyprzedzeniem o swoich planach związanych z nieobecnością w pracy.

32) Naucz się zarządzać stresem i nigdy nie daj się wyprowadzić z równowagi. Wysokie stanowiska obsadzane są przez osoby, które potrafią zachować chłodny umysł nawet podczas największych kryzysów.

33) Bądź proaktywny. Nie czekaj aż ktoś pokaże Ci od A do Z co trzeba zrobić. Wychodź często z własną inicjatywą. Nie bój się brać odpowiedzialności za nowe obszary.

34) Szanuj czas innych. Zawsze bądź punktualny i przygotowany na spotkania. Nie zapraszaj na nie osób, które nie muszą tam się znaleźć. Nie zmuszaj ludzi do godzinnego uczestnictwa w spotkaniu, jeśli dana osoba ma na koniec przekazać jedną informację w 5 minut.

35) Uważaj do czego się zobowiązujesz i co obiecujesz. Lepiej zaproponować niższe wyniki, czy dłuższy termin wykonania projektu niż zobowiązać się do czegoś i nie wywiązać się z obietnicy. Zawsze próbuj pozytywnie zaskakiwać.

Udostępnij: