Aby zapewnić najwyższą jakość przedstawianych treści, strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły znajdują się w zakładce Polityka prywatności.

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? 5 konkretnych porad.

Studenci

4 min czytania

Praca bez doświadczenia. Jak zdobyć pierwszą pracę?

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej kariery i nie masz żadnego doświadczenia komercyjnego - ten artykuł pomoże Ci w pełni wykorzystać Twoje dotychczasowe doświadczenia i zdobyć wymarzone stanowisko. Wystarczy, że zastosujesz się do większości z poniższych porad, które sprawią, że liczba zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne powinna znacząco wzrosnąć.

Popularnym problemem na rynku pracy jest to, że aby rozpocząć pracę wymagane jest doświadczenie na danym stanowisku ale mało która firma daje możliwość je zdobyć.

Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ dynamicznie zmieniający się, konkurencyjny rynek wymaga szybkiego i skutecznego finalizowania nowych projektów. Uczenie nowej osoby od zera, szczególnie gdy nie miała ona żadnego wcześniejszego doświadczenia w
tego typu środowisku jest czasochłonne oraz generuje dodatkowe koszta, ponieważ doświadczony specjalista nie może w tym samym czasie wykonywać swojej pracy. Zamiast ubolewać nad tym stanem rzeczy, warto wykorzystać wszystkie możliwości, aby wygrać ze swoimi konkurentami na rynku pracy.

1. Sprawdź jakie wymagania powtarzają się najczęściej w ofertach pracy na interesujące Cię stanowisko.

Na początek zrób mały research i zobacz jakie narzędzia / technologie / certyfikaty etc. są wymagane na stanowisko, które chcesz zdobyć i porównaj to ze swoimi umiejętnościami.
Dzięki temu dowiesz się nad czym musisz popracować oraz jakie są najważniejsze informacje do umieszczenia w CV.

 

Rekruterzy otwierając nowe CV zachowują się podobnie do wyszukiwarki internetowej. Szukają najważniejszych słów kluczowych, które są potwierdzeniem, że spełniasz wymagania opisane w ofercie pracy. Jeśli spełniasz jakieś wymaganie ale nie umieścisz tego w sposób konkretny w swoim życiorysie, zmniejszasz swoje szanse na zakwalifikowanie do dalszych etapów rekrutacji.

Co więcej, zawsze warto używać tych samych sformułowań, które są widoczne w wymaganiach. Postaraj się aby każda wymagana przez pracodawcę rzecz miała swoje odzwierciedlenie np.
w opisie twoich poprzednich zadań lub projektów. Wiąże się to z tym, że warto mieć szkielet swojego CV, natomiast treść powinna się zmieniać w zależności od oferty na którą aplikujesz. Dlatego lepiej wyselekcjonować kilka ofert, które rzeczywiście
Cię interesują, zamiast wysyłać tę samą wersję na losowe oferty.

2. Poznaj konkretne narzędzia, które wykorzystują profesjonaliści z twojej branży.

Większość stanowisk wymaga obycia w specyficznych programach. Tworząc swoje prywatne projekty lub w ramach nauki musisz poznać te narzędzia, dzięki czemu osoba, która będzie Cię uczyć nie będzie marnować czasu na prowadzenie Cię za rękę i pokazywanie
totalnych podstaw. Będzie Ci łatwiej wdrożyć się w projekty, ponieważ zamiast podstawowej obsługi programu, będziesz uczyć się tylko zasad rozwiązywania konkretnych problemów.

Często aby osiągnąć ten sam rezultat możesz użyć różnych programów ale
zawsze staraj się używać tych, które są popularne w komercyjnych projektach. Część z nich jest dość droga ale bardzo często dostępne są wersje do celów niekomercyjnych lub bardzo tanie licencje studenckie. Nawet jeśli nie ma takiej opcji warto zapoznać się z różnymi tutorialami, żeby wiedzieć mniej więcej gdzie co można zrobić. Często na portalach szkoleniowych typu Udemy możesz za darmo obejrzeć wideo, które krok po kroku uczą jak korzystać z danego programu.


Gdy już opanujesz podstawy, pamiętaj wpisać sobie tę umiejętność do CV i przygotuj sobie listę problemów, które potrafisz samodzielnie rozwiązać.

3. Nawet jeśli szukasz pierwszej pracy to masz już doświadczenie.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada umiejętności przydatne w przyszłej pracy i nie docenia tego co potrafi. W ofertach często wymagane są umiejętności miękkie np. dobra organizacja pracy, samodzielność, zdolność szybkiego uczenia się etc.


Zastanów się jak Twoje dotychczasowe zadania i doświadczenie może potwierdzić, że posiadasz pożądane cechy. Być może udało Ci się zorganizować jakieś wydarzenie w szkole / na uczelni np. zaproszenie znanej osoby na przeprowadzenie wykładu. Może to świadczyć o zdolnościach negocjacyjnych, ponieważ takie osoby są przeważnie bardzo zajęte i podobnych zapytań otrzymują bardzo dużo. Tak naprawdę każdy projekt można świetnie "sprzedać" wymaga to tylko odpowiedniego przygotowania. Wskaż jakie trudności występowały i w jaki sposób sobie z nimi poradziłeś. Np. organizowałem imprezę studencką.
Początkowo władze uczelni nie chciały się zgodzić, ponieważ poprzednie edycje nie cieszyły się zainteresowaniem oraz były bardzo kosztowne. Udało nam się wymyślić sposób na ograniczenie kosztów - zrobiliśmy imprezę w klubie który dopiero się otworzył i miał problem z małym zainteresowaniem.

Istnieje wiele innych sposobów na zdobycie niekomercyjnego doświadczenia:

 • udzial w organizacjach non-profit
  Oprócz tego, że będziesz mieć okazję do pomocy potrzebującym, nauczysz się pracy projektowej w tym dotrzymywania terminów, pracy w zespole, raportowania wyników etc. Wszystkie kluczowe umiejętności dla Twojej dalszej kariery.
 • prywatne projekty / github
  Prywatne projekty są świetnym dowodem na posiadane przez Ciebie umiejętności. Traktuj je jako miejsce do nauki i swoje portfolio. Np. jeśli szukasz pracy w branży IT - github i stackoverflow powinny być Twoimi przyjaciółmi.
 • blogi branzowe / social media
  Ucz się od prawdziwych ekspertów. Poznaj rzeczywiste przypadki i sposoby rozwiązywania konkretnych problemów. Osoby bardziej doświadczone często chętnie dzielą się wiedzą, korzystaj z tego.
 • studia / kola naukowe
  Są to świetne miejsca na poznawanie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Możecie prowadzić wspólny projekt albo gdy znajoma Ci osoba dostanie już pracę w branży, może mogłaby Cię polecić?
 • targi pracy, praktyk, biura karier na uczelni, konferencje, networking
  Jako osoby nowej na rynku pracy, nie może zabraknąć Cię w tych miejscach. Jeśli nie udało Ci się dostać do konkretnej firmy możesz podejść, przedstawić swoje CV i zapytać rekrutera czego wg niego brakuje, co możesz poprawić, jakie certyfikaty zdobyć aby zwiększyć swoje szanse. Poszerzaj swoją sieć kontaktów.

4. Co mogę zrobić jeśli nadal nie mogę zdobyć wymarzonego stanowiska?

Jeśli nadal nie możesz znaleźć pracy bezpośrednio na interesującym Cię stanowisku, poszukaj czegoś co pozwoli Ci wystartować np. gdy chcesz zostać testerem oprogramowania, zacznij od pracy w helpdesku. Staraj się otrzymywać jak najwięcej zadań związanych z tym co chcesz robic w przyszłości.

5. Nie przychodź do firmy z pustymi rękami.

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu na rozmowę rekrutacyjną. Operuj językiem korzyści. Przedstaw rzeczywisty zysk dla pracodawcy np. znajdź kilka błędów już przed rozmowa na testera oprogramowania, w ramach nauki stwórz nową wersję strony internetowej, jeśli startujesz jako developer. Zastanów się nad kilkoma zmianami, które mogłyby poprawić wyniki nowego pracodawcy. Jeśli jesteś na etapie tworzenia prywatnych projektów, staraj się rozwiązywać konkretne problemy prawdziwych firm, zamiast robić tylko operacje na wymyślonych obiektach i liczbach.

Jak widać istnieje mnóstwo sposobów na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Zastanów się, które z tych metod mogą być najskuteczniejsze w Twoim przypadku i zacznij wdrażać je w życie.

Udostępnij: