Aby zapewnić najwyższą jakość przedstawianych treści, strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegóły znajdują się w zakładce Polityka prywatności.

8 najgłupszych określeń używanych przez rekruterów w ofertach pracy.

Dla firm

2 min czytania

|

Jeśli chcesz aby Twoje ogłoszenia wyglądały profesjonalnie, pamiętaj żeby w ich treści unikać niepotrzebnych banałów i oczywistości.

Zebraliśmy najczęściej wyśmiewane przez kandydatów frazesy, które nadal bardzo często są wykorzystywane przez rekruterów.

 

1. Młody dynamiczny zespół

Zazwyczaj tego typu sformułowanie oznacza, że firma zatrudnia głównie studentów, mało płaci a dynamiczność oznacza w tym przypadku dużą rotację wśród zatrudnionych. Jest to świetny przykład niepotrzebnej informacji, ponieważ to umiejętności a nie wiek powinny mieć wpływ na osiągane wyniki. Dodatkowo takie określenie naraża firmę na pozew od osoby, która nie dostanie się do pracy i stwierdzi, że jest to wynikiem dyskryminacji ze względu na wiek.

 

2. Wypłata na czas

Jest to przykład określeń, których szczególnie należy unikać. Wygląda to tak jakby firma nie miała kompletnie nic do zaoferowania swojemu potencjalnemu pracownikowi i chwali się tym, że w ogóle wywiązuje się ze swojego obowiązku płacąc za wykonaną pracę.

 

3. Pozytywna atmosfera

Atmosfera w pracy jest oceniana bardzo indywidualnie. Nie ma pewności czy nowa osoba równie dobrze odnajdzie się w zespole. Poza tym czy ktoś napisałby, że atmosfera jest fatalna i wszyscy wzajemnie się nienawidzą? Lepiej zostawić to do oceny pracownikowi.

 

4. Oferujemy narzędzia pracy

Jeśli pracodawca oczekuje wykonania przydzielonych zadań to w jego interesie jest dostarczyć odpowiednie narzędzia i nie jest to żadna wartość dodana dla pracownika. Chyba, że kandydat powinien się cieszyć, że nie będzie musiał nosić swojego biurka do pracy?

 

5. Możliwości rozwoju

Kolejny bardzo często wykorzystywany "zapychacz". W każdej pracy istnieją jakieś możliwości rozwoju. W ostateczności można rozwijać się w znajomości rynku pracy, szukając nowego pracodawcy.

 

6. Stabilne zatrudnienie

Możesz być spokojny o swoją posadę. Ciężko znaleźć innego "frajera", który zgodzi się pracować za takie pieniądze. Oby tak dalej.

 

7. Odporność na stres

Prawie w każdej firmie zdarzaja się stresujące sytuacje a takie sformułowanie niepotrzebnie odstrasza potencjalnych aplikujących. Nikt nie chwali się na pierwszej randce, że głośno chrapie.

 

8. Atrakcyjne wynagrodzenie

Chyba najbardziej wyśmiewany podpunkt w ofertach pracy. Szczególnie, gdy rekruter umieszcza to sformułowanie obok widełek płacowych w stylu (2000-2200zł). Poza tym atrakcyjność zarobków jest rzeczą bardzo względną dlatego niepotrzebnie naraża ofertę na ośmieszenie.

 

Wydawałoby się, że w 2019 roku tego typu frazesy, wielokrotnie wyszydzane przez kandydatów nie powinny już pojawiać się w ogłoszeniach. Niestety część rekruterów nadal działa na zasadze kopiuj-wklej i nie zastanawia się nad umieszczanymi treściami a te mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na skuteczność rekrutacji ale również na budowanie wizerunku firmy.

W przypadku ofert pracy czasami lepiej pozostać przy konkretnych informacjach i nie szukać na siłę niepotrzebnych zapychaczy.

|

Udostępnij: